I faza mobilności zakończona

W piątek 20.03.2015 r. powróciły do Polski dwie grypy uczestników, biorących udział w projekcie mobilności „Mobilność międzynarodowa kluczem do jakości edukacji zawodowej” – MOBI. 30 uczniów ZSP w Międzyborzu spędziło w ośrodku hotelowo-restauracyjnym Bildungsnetzwerk w Magdeburgu intensywne 3 tygodnie praktyk, zdobywając nowe doświadczenia zawodowe w branży hotelarskiej i gastronomicznej oraz nowe umiejętności międzykulturowe.

Podczas praktyk uczniowie pracowali w rytmie dostosowanym do obłożenia ośrodka na dwie lub trzy zmiany. Grupa gastronomów przygotowywała posiłki, poznała niemiecką kuchnię lokalną, ćwiczyła czynności przydatne w kuchni, jak smażenie, krojenie, pieczenie, odmierzanie proporcji. Na uczestnikach największe wrażenie zrobiły warsztaty z przygotowywania owoców morza, sztuki wykonywania i serwowania sushi oraz flambirowanie. Grupa hotelarzy natomiast pracowała w obiekcie noclegowo-konferencyjnym. Do obowiązków należało m.in. utrzymanie czystości w ośrodku, przygotowywanie sal seminaryjnych, obsługa gości. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z serwowania alkoholi różnego rodzaju, w szczególności metody rozlewania szampana oraz warsztaty ze składania serwetek.

Uczestnicy mieli ponadto okazję poznać realia niemieckiego rynku pracy branży gastronomiczno-hotelarskiej.

Tego samego dnia powrócili do kraju również nauczyciele ze ZSP w Międzyborzu oraz ZS w Miliczu, a także opiekunowie praktyk z przedsiębiorstw branży hotelarsko-gastronomicznej, którzy podczas pobytu w ośrodku mieli okazję zarówno w teorii, jak i w praktyce zapoznać się z niemieckim dualnym systemem kształcenia.

W programie znalazły się hospitacje niemieckich placówek edukacyjnych oraz przedsiębiorstw, a także wymiana doświadczeń z niemieckimi nauczycielami kształcenia zawodowego. Również grupa kadry mogła sprawdzić swoje umiejętności kulinarne i przygotować czterodaniowe menu według receptur kuchni niemieckiej.

Wszyscy uczestnicy projektu poznali także region Magdeburga i jego atrakcje turystyczne.

Obie grupy przywiozły ze sobą bogaty bagaż doświadczeń i uśmiech, który gościł na ich twarzach nie tylko na zdjęciach.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć (pod artykułem)

W kwietniu odbędzie się spotkanie podsumowujące oba wyjazdy, na którym uczestnicy podzielą się swoimi osobistymi wrażeniami przed szeroką publicznością.

praktyki_zawodowe_011Praktyki zawodowe MOBI 01-20.03.2015

szkolenie_003Szkolenie kadry kształcącej MOBI 16-20.2015