Podsumowanie dwóch mobilności

Dwie mobilności zagraniczne w Magdeburgu mamy już za sobą. W październiku czeka nas już ostatni trzytygodniowy wyjazd z uczniami Zespołu Szkół im. im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu na praktyki do Niemiec.

Zagraniczne praktyki zawodowe w ośrodku mg5hotelarsko-gastronomicznym Bildungsnetzwerk Magdeburg stanowiły wspaniałą okazję dla młodzieży, by nabyć nowe umiejętności praktyczne w wybranych przez siebie zawodach oraz by zdobyć nowe doświadczenia w środowisku międzynarodowym. W odpowiedziach na pytania odnośnie przydatności projektu pod względem nabytych kompetencji zawodowych oraz lepszych perspektyw zawodowych na rynku pracy uczestnicy podkreślali znaczenie zdobytego przez nich doświadczenia zawodowego, ponieważ pracodawcy patrzą przede wszystkim na odbyte praktyki, najlepiej gdy są zagraniczne. Uczestnicy są również zdania, że projekt pomógł im stać się w przyszłości bardziej kompetentnym pracownikiem,

• (…) ponieważ nauczyłam się wielu nowych rzeczy oraz poznałam sekrety pracy w hotelu.
  • (…) bo dzięki odbytym zagranicznym praktykom wyróżniam się na tle innych, jestem lepsza.
  • (…) bo zobaczyłam jak firma-hotel działa naprawdę, pracowałam z prawdziwymi klientami
    i gośćmi.

Do mocnych stron związanych z wyjazdem, mg8które nasi uczestnicy zaprezentowaliby przyszłemu pracodawcy, należą poza tym:

• dobra znajomość języka niemieckiego
  • umiejętność pracy w zespole międzynarodowym
  • umiejętność komunikowania się z ludźmi
  • umiejętność planowania pracy
  • znajomość przyzwyczajeń klienta niemieckiego i niemieckiej kultury
  • umiejętność obsługi klienta zagranicznego

Przypomnijmy sobie jeszcze, jak to było na samych praktykach oraz szkoleniu kadry. Mamy nadzieje, że poniższe wypowiedzi będą dla wszystkich miłą pamiątką i długo będą przypominały o projekcie MOBI, ale także dodadzą odwagi uczestnikom, których czeka jeszcze przygotowanie kulturowe oraz sam wyjazd.

Co powiedziałbyś/powiedziałabyś swoim kolegom i koleżankom, którzy zastanawiają się nad udziałem w podobnym projekcie?

• Było naprawdę super! Musisz tam pojechać, bo naprawdę warto. Bardzo mi się spodobało.
  • Nie bójcie się jeżeli macie taką możliwość przyjedźcie. Miła atmosfera, opiekunowie. Nie będziecie żałować.
  • Powiedziałabym, że biorąc udział w podobnym projekcie mogą się wiele nauczyć, zdobyć doświadczenie, na pewno będą mile wspominać wyjazd.
  • Poleciłbym im udział, ponieważ człowiek nabiera doświadczenia i otwiera się na inną kulturę.
  • Poleciłabym wyjazd tutaj, sama najchętniej wróciłabym tu jeszcze raz, cudowna atmosfera i mili ludzie 🙂 Dziękuję.

Również kadra kształcąca zawodowo zachęca innych do udziału w podobnych projektach.

Co powiedziałaby/powiedziałby Pani/Pan swoim kolegom i koleżankom, którzy zastanawiają się nad udziałem w podobnym projekcie?

• Powiedziałabym, że jest to wspaniała opcja, żeby porównać nasz system krajowy z niemieckim w tej samej dziedzinie.
  • Udział w projekcie daje dużo możliwości poznania innej kultury, poznania innej formy nauczania w sąsiednim kraju.
  • Że jest to najlepsza forma doskonalenia nauczycieli.

nm1